Atentátníci z Krčmaně (1947)

Dne 9. září 1947 byly podány na poštovním úřadě v Ostrovní ulici v Praze 2 tři balíčky adresované náměstku předsedy vlády Petru Zenklovi, ministru spravedlnosti Prokopu Drtinovi a ministru zahraničních věcí Janu Masarykovi, obsahující dřevěné krabičky s výbušným zařízením, údajně zhotovené v Krčmani u Olomouce.

Ze vzpomínek Ludmily Míčové (1991)

Když jsem se v roce 1946 vdala, neměla jsem tušení, co mne v rodině mého muže čeká, do jakého komunistického hnízda jsem se dostala. V té době manžel pracoval jako soustružník u firmy Pal Hulín. Jeho matka a otčím na něho naléhali, aby šel k StB, on protestoval, také tím, že před volbami roku 1946 vylepoval protikomunistické letáky, dokonce na okno své matky. Přesto, že se k tomu přiznal, chtěli ho převychovat, že jeho místo je v KSČ a u StB. Přes jeho protesty ho jeho matka přihlásila na zápis do Brna. Tam jsem s ním odjela s velkým balíkem látek za jistým člověkem, aby ho přijal do StB. Jenže manžel to obrátil, dával to jako potvrzení, že se nehodí pro službu u StB. Ten dotyčný sdělil, že manžela nemůže přijmout. Manžel šel tedy na dva roky na vojnu, na podzim.

Pro mne nastalo u jeho rodiny peklo, protože jsem měla možnost sledovat, co se tam připravuje. Chodil tam známý a obávaný partyzán Jura Sosnar, JUDr. Kyková z Kroměříže a Alexej Čepička. Po 1. máji 1947 po průvodu se tato sešlost radila na akci, kde měl přijít o život někdo ve vládě. Tam jsem se také dozvěděla, že soused Sedláček, truhlář, má udělat pět krabiček, které se mají naplnit trhavinou a poslat určitým lidem do vlády, mimo jiné i Janu Masarykovi. Tento truhlář Sedláček to odmítl, později ho Sosnar zlikvidoval, já se taky bála, protože on když přišel, odepnul opasek s pistolemi, svlékl kožený kabát, někdy sebou míval i samopal. Vždycky byl velmi dobře ozbrojený. Mne při takovém sezení izolovali do malého pokojíčku, ale tyto jejich spiklenecké porady za velkého hluku jsem velmi dobře slyšela, protože jak Čepička, tak Sosnar dovezli vždy hodně pití a JUDr. Kyková a Pagát (tchán) měli velkou moc na NV, takže vždycky i jídla měli dostatek.

Při těchto jejich pitkách jsem se dozvěděla, že tam se otevřel sklad továrny na látky, jinde zase sklad s jídlem. V té době ještě káva nebyla, ale u nich jí byl dostatek, krabice od UNRRA* se jen hromadily. Otčím Pagát dříve dělal cestáře. Tam se podepisovalo svědectví, že ten, kdo něco udělal, třeba jen vstoupil do KSČ, tak mu podepsali účast na odboji.

* Správa Spojených národů pro pomoc a obnovu (anglicky: United Nations Relief and Rehabilitation Administration, zkráceně UNRRA) byla mezinárodní organizace založená v roce 1943 na základě Washingtonské dohody. Jejím účelem bylo „plánovat, koordinovat, spravovat nebo zajišťovat pomoc obětem druhé světové války ve všech oblastech pod kontrolou Organizace spojených národů prostřednictvím poskytování potravin, paliva, oblečení, přístřeší, základních potřeb a zdravotních a dalších nezbytných služeb“. Fungovala do roku 1947.

Zdroj